Jaké situace negativně ovlivňují imunitu psa a kočky

Imunita je schopnost těla bránit se před bakteriemi, viry nebo buňkami, které v těle působí abnormálně (jako jsou rakovinné buňky). Jak kočka, tak pes mohou onemocnět stejným způsobem jako lidé. Infekce u psů a koček jsou poměrně běžné a neměly by se zanedbávat.
Imunita je rozdělena na dvě skupiny:
Nespecifická - zaměřená proti různorodým cizím faktorům, rychlá ale méně přesná (prostřednictvím kůže, sliznice a makrofágy).
Specifická - působí na konkrétní patogen a rozpoznává jej prostřednictvím protilátek a vhodných receptorů (zajištěna T a B lymfocyty).
Tento komplexní systém by měl fungovat co nejdříve v případě infekce nebo poruchy uvnitř těla zvířete. Proto je důležité udržovat jej v dobrém stavu.
Negativní dopad na imunitu u psa nebo kočky může mít řada faktorů:
• Strava by měla být vyvážená a bohatá na vitamíny, jakož i mikro a makro prvky. Krmivo je vybíráno podle věku, velikosti nebo druhu zvířete tak, aby jeho složení mělo co nejlepší účinek na zdraví těla a ducha.
• Stres může drasticky snížit odolnost psa nebo kočky v určitém období. Bez ohledu na to, co ho způsobuje, ať už jde o návštěvu veterinárního lékaře, změnu bydliště, davu lidí nebo zvířat, nervy způsobují, že se zvíře cítí mnohem hůře, ovlivňuje jeho zdraví a pochopitelně také imunitu.
• Přírodní faktory, např. roční období, kdy teplota může způsobit přehřátí nebo prochladnutí zvířete. Vždy stojí za to věnovat pozornost chování psa nebo kočky, aby se předešlo jejich onemocnění. V létě se postarejte o dostatečnou hydrataci těla vašeho domácího mazlíčka a v zimě můžete zrušit dlouhé procházky v extrémním chladu.
• Věk zvířete, zejména mláďata nebo psí a kočičí senioři jsou náchylnější k infekci.
• Očkování ovlivňuje imunitu zvířete asi po dva týdny, kdy se tvoří protilátky. Je však třeba si uvědomit, že očkování je naprosto nezbytné, protože zanechává v těle imunitní paměť, která umožní rychleji organismu reagovat na daný patogen a neonemocnět vážnou chorobou.
Existuje mnoho faktorů, které mohou negativně ovlivnit imunitu vašeho domácího mazlíčka, ale to není důvod sedět s ním doma. Existuje mnoho rozumných metod péče o imunitu. Za očkování zvířete zodpovídá každý majitel. Měl by dostat od veterináře harmonogram a obzvláště dobře si ho pamatovat. Očkování ochrání zvíře před opravdu vážnými nemocemi, často i smrtelnými. Kvalita stravy je také důležitá a jedná se o věc kterou může každý majitel snadno ovlivnit. Pokud má váš pes nebo kočka časté a opakující se infekce, poraďte se s veterinárním lékařem, možná v těle vašeho domácího mazlíčka chybí konkrétní látky. Je také vhodné doplnit krmnou dávku přípravkem Yarrowia Canifelox Immuno Dog&Cat. Jedná se o doplněk obsahující unikátní kvasinky Yarrowia lipolytica, obohacené selenem s přídavkem lyofilizované krillové moučky. Kromě toho by měl majitel pamatovat na fyzickou aktivitu svého domácího mazlíčka, která zlepšuje prokrvení a okysličování tkání, což jej činí odolnějším.
Takže pokud váš mazlíček často chytí nachlazení nebo infekci, stojí za to přijmout konkrétní opatření k omezení tchto nepříjemností. Najděte faktor, který může mít nepříznivý dopad na imunitu vašeho psa nebo kočky, poraďte se s veterinárním lékařem a podnikněte kroky ke zlepšení jeho nebo její imunity.